ŞİRKET KURMAK

Zengin olmanın en iyi yolunun kendiniz için çalışmak olduğunu siz de düşünüyor musunuz? Bir gün kendinize ait bir şirketinizin olmasını mı istiyorsunuz? Hemen herkes bu soruyu evet diye yanıtlayacaktır. Küçük bir işletme, büyük bir yatırım veya e-ticaret.. Bu seçeneklerinden birini tercih edip bir girişimde bulunarak risk almak, riskleri yönetmek ve başarı elde etmek herkesin rüyalarının bir parçasıdır.

Bu yazıda şirket nedir, kaç şirket türü vardır, şirket sahibi olmanın avantajları, dezavantajları, maliyeti ve koşulları nelerdir sorularına cevap bulacaksınız.

Eğer size yüksek meblağlar kazandıracak bir meslek sahibi değilseniz iki şansınız var: Bunlardan biri belli bir miktarda maaş karşılığı bir başkasının işinde çalışmak, diğeri ise kendi işinizde çalışmaktır. İlk seçenek olan bir başkasının işinde çalışma, genellikle emeklilik yaşına kadar devam eder ve tabi ki hayatı çekilir kılmak için o işi yapmayı seviyor olmanızı gerektirir. Sevmiyorsanız günlük hayatınızda kendinize yaşamak için ayırdığınız maksimum süre ortalama 6 saat olacaktır. İş kurmayı seçtiğinizde ise kendinize ayıracağınız süre değişkenlik gösterecektir. Bir çalışan işten çıktığı andan itibaren mesaisinin bittiğini düşünürken şirket sahibi sürekli çalışma halinde olacaktır: Yeni ürünün piyasaya çıkma tarihi, vergiler, satın alınması gereken mal ve hizmetler gibi süreklilik gerektiren durumlarla meşgul olacak ve bir çalışandan daha fazla mesai harcayacaktır. Ne var ki bunu, kendi işi olduğu için severek ve isteyerek yapacaktır.

Makro düzeyde ülke ekonomisi açısından değerlendirmek gerekirse, toplum refahının artması için kurulan iş sayısının fazla olmasına ihtiyaç vardır: İş sayısı az, iş arayan sayısı çoksa çalışanların ücretleri düşük olacaktır; çalışılacak iş fazla ama iş arayan sayısı az ise bu da çalışanın değerini artıracak, maaşı ve dolayısıyla refah düzeyini yukarıya çekecektir.

İş kurmak, büyük sermaye gerektiren ve hemen akabinde tutacak mı, tutmayacak mı, olacak mı olmayacak mı diye oynanan riskli bir oyun değildir. İş kurmak, bir ürün veya hizmeti satma girişiminde bulunmaktır.

Ürün, satın aldığınız her şeydir. Hizmet ise ortada ürün olmadan satın aldıklarınızdır; ulaşım, turizm, danışmanlık, kuaförlük vb insan ihtiyaçlarına yönelik ve mülkiyet vermeyen işlerdir.

Hangi sektörde yer almak istediğinize, hangi ürün veya hizmeti üretip pazarlayacağınıza karar verdiyseniz sıra şirketinizi kurmaya gelmiş demektir. Önce şirketin tipi, başka bir ifadeyle şirket modelinizi belirlemek ilk adım olacaktır.

Şirket Nedir? Şirket Kurmak Gerekli midir?

Tek kişi olabileceği gibi iki veya da ha fazla kişinin üretmek, üretileni pazarlamak ve kar elde etmek amacıyla sermayelerini, bilgilerini ve becerilerini bir araya getirerek tüzel bir kimlikle ticari faaliyette bulunması eylemidir. Şahısların bir araya gelme biçimi, şirketin tipini belirler.

Bir kazanç elde ediliyorsa şirket kurulması gerekliliği ortaya çıkar. Başka bir ifadeyle ortada bir ticari faaliyet varsa gelir beyanı ve düzenli vergi ödenmesi şirket kurmayı gerekli kılar.

Şirket Çeşitleri

Şirketler, şahıs ve sermaye şirketleri olmak üzere iki tiptir.

Şahıs şirketleri kişi veya kişilere bağlı, sermaye gerektirmeyen şirket türüdür. TC kimlik numarası üzerinden kurulur. Şirketin yapısı, yönetimi ve sorumluluğu kişi veya kişilerin kendisine aittir. Şahıs şirketleri adi şirket, adi komandit şirket ve kollektif şirket olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bir günde kurulup bir günde kapatılabilen şahıs şirketleri, sermaye şirketleri ile kıyaslandığında maliyet gerektirmeyen şirketlerdir. Bununla birlikte yatırım sağlayamazlar.

29 yaş altında kişiler tarafından kurulmuşsa 3 yıl boyunca 75 bin TL’ye kadar vergi teşvikinden faydalanılabilir. Aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bu kişinin 1 yıllık prim borcunu da öder. Maliyetinin olmaması ve bir takım teşviklerden dolayı girişimciler tarafından tercih edilirler.

Sermaye şirketleri ise şahıs şirketinden farklı olup şahıslardan çok, bir araya gelen sermayenin ön plana çıktığı şirketlerdir ve dolayısıyla belli bir miktar sermaye ve ortaklık gerektirir. Kişilerden, ortaklardan veya kuruculardan bağımsız olarak tüzel bir kişiliğe sahiptir. Sorumluluk, sermaye payına orantılı olarak dağılım gösterir. Sermaye şirketleri limited şirket, anonim şirket ve paylı komandit şirketler olarak karşımıza çıkar. Şahıs şirketlerine kıyasla 5 ile 7 gün arasında kurulumu gerçekleştirilebilirken, kapatılması için 8 ay kadar süre gerekebilir. Kapatma sürecinde de şirketin her türlü mali yükümlülüklerinin yerine getirilmesi şarttır.

Bununla birlikte sermaye şirketleri yatırımcıları kendine çekebilir ve kurumsal yapısı bakımından bankalar tarafından kredibilitesi olan şirketlerdir. Kurumlar Vergisi, SGK veya faaliyet gösterdiği yerlere bağlı olarak alacağı teşvikler söz konusudur.

Bu şirket türlerinin yanında bir de kooperatif şirketler bulunmaktadır. Kooperatif şirketler istisna durumları dışında en az yedi kişi ile kurulur. Ortaklar yardım, dayanışma ve kefil olma ve bunu koruma amacı ile bir araya gelir. Ortaklar ve sermaye sürekli bir değişkenlik gösterebilir.

Şirketleşmenin Avantajları Nelerdir?

Ticari faaliyette bulunmaya karar verip bir şirket kurduysanız ve bir başkası için değil, artık kendiniz için çalışıyorsanız birçok avantaja da sahip olursunuz demektir. Avantajlarını söyle sıralayabiliriz:

Bağımsızlık: Bir işletme sahibi iseniz, kendi işinizin patronusunuz demektir. Dolayısıyla işten kovulamazsınız. Daha da önemlisi, kendi iş başarınız için çok önemli olan kararları verme özgürlüğüne sahipsiniz.

Yaşam tarzı: Küçük bir işletmeye sahip olmak size belirli yaşam tarzı avantajları sağlar. Sorumluluk sizde olduğu için ne zaman ve nerede çalışmak istediğinize siz karar verirsiniz. İş dışı etkinliklerde veya ailenizle daha fazla zaman geçirmek istiyorsanız, izin istemek zorunda değilsiniz. Bütün gün ailenizle birlikte olmanız önemliyse, işinizi evinizden yürütmeye karar verebilirsiniz. Günümüz teknolojisi göz önüne alındığında, bunu yapmak nispeten kolaydır. Ayrıca, işe gidip gelme süresini ortadan kaldırır.

Finansal avantajlar: Yüksek finansal riske rağmen, kendi işinizi yürütmek size başka biri tarafından istihdam edilmekten daha fazla para kazanma şansı verir. Kendi sıkı çalışmanızdan yararlanırsınız.

Öğrenme fırsatları: Bir işletme sahibi olarak, işletmenizin tüm yönleriyle ilgileneceksiniz. Bu durum, çeşitli işletme fonksiyonlarının kapsamlı bir şekilde anlaşılması için sayısız fırsat yaratır.

Yaratıcı özgürlük ve kişisel tatmin: Bir işletme sahibi olarak, gerçekten keyif aldığınız bir alanda çalışabileceksiniz. Becerilerinizi ve bilginizi kullanmak için kullanabileceksiniz ve fikirlerinizi uygulamaktan, doğrudan müşterilerle çalışmaktan ve işinizin başarısını izlemekten kişisel memnuniyet elde edeceksiniz.

Ülke ekonomisine katkı: Giriş kısmında da sözü edildiği üzere şirket açmak ülke ekonomisinin daha üst seviyelere çıkması ve ülkedeki refah seviyesinin yükselmesi için oldukça önemli bir etkendir. Bir şirket kurarak, işi büyüterek istihdam sağlayacak olmak ülke ekonomisinde yerinizi almanızı sağlayacaktır.

Şirketleşmenin Dezavantajları Nelerdir?

Şirketleşmek avantaj sağlayacağı gibi bazı dezavantajları da beraberinde getirir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

Finansal risk: Bir işi başlatmak ve büyütmek için gereken finansal kaynaklar kapsamlı olabilir. Başlamak için birikimlerinizin çoğunu yatırmanız veya hatta borca ​​girmeniz gerekebilir. İşler yolunda gitmezse, önemli finansal kayıplarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca, garantili bir gelir yoktur. Özellikle ilk birkaç yılda, işletmenin yaşamanız için yeterli nakit yaratmadığı zamanlar olabilir.

Stres: Bir işletme sahibi olarak , işletme sizsiniz. Endişelenmenizi neden olacak bir takım etmenler karşınıza çıkabilir: diğerleri ile rekabet, çalışanlar, faturalar, ekipman arızaları, müşteri sorunları. Öte yandan iş veren olarak, çalışanlarınızın refahından da siz sorumlusunuz.

Zaman taahhüdü: İnsanlar genellikle aileleriyle veya kendi başlarına daha fazla vakit geçirmek için iş kurarlar. Ne yazık ki, bir işletmeyi yönetmek son derece zaman alıcıdır. Teoride izin alma özgürlüğüne sahipsiniz, ancak gerçekte kaçamayabilirsiniz. Aslında, muhtemelen başka biri için çalışmaktan daha az boş zamanınız olacaktır. Tatil yapmak zorlaşabilir, hatta kesintiye uğrayabilir. Son yıllarda cep telefonları, internete bağlı dizüstü bilgisayarlar ve tabletler, işten uzaklaşmanın zorluğunu kanıtlamaktadır ve birçok iş sahibi daha kolay ulaşılabilir olmuştur.

İstenmeyen görevler: Yapılması gereken hemen hemen her şeyi yapmaktan veya denetlemekten şüphesiz siz sorumlu olacaksınız. Dolayısıyla her zaman hoşlandığınız işler karşınıza çıkmayacak ve zevk almadığınız ayrıntılı işlerle de uğraşma durumunuz olacaktır. Bir işletme sahibi olarak, muhtemelen insanları kovmak gibi bazı hoş olmayan görevleri de yerine getirmeniz beklenecektir.

Yazının bundan sonraki kısmı şirket kurmak fiyat  ،  şirket kurmak kaç para ، şirket kurmak maliyeti ،  şirket kurmak için gerekli be ، şirket kurmak için gerekenler konularını içermektedir.

Şirket Kurmanın Maliyeti Ne Kadardır?

Kuracağınız şirket tipine göre şirket maliyetleri de değişiklik gösterir. Türk Ticaret Kanunu’na göre belirli sermaye gerektiren şirket tipleri olduğu gibi sermaye gerektirmeyen şahıs şirketleri kurmak da mümkündür.

Şahıs şirketleri sermaye gerektirmez. Yıllık net karınızın 42 bin TL’yi geçmeyeceğini düşünüyorsanız, şahıs şirketi kurmayı düşünebilirsiniz. Bu durumda kurulum masrafı sermaye şirketlerine oranla daha düşük olacaktır. 2022 yılı baz alındığında şahıs şirketi kurmanın maliyeti gerekli belgelerin oluşturulması için yaklaşık minimum 600 ile 650 TL arasında değişiklik gösterebilir. Bu maliyet, işçi çalıştırmanız durumunda SGK kaydı için yükselecektir. Aynı şekilde bazı iş kollarında yazar kasa bulundurma zorunluluğu olduğundan yazar kasa da maliyeti yükseltecek bir neden olarak karşınıza çıkabilir.

Sermaye şirketleri üzerinden bir kurulum maliyeti düşünüldüğünde, eğer bir ile 50 kişiye kadar bir ortaklık düşünüyorsanız ve en az 10.000 TL olan sermayenizle limited şirket kurmak istiyorsanız, 2022 baz alındığında Ticaret Odası kaydı dahil, yaklaşık maliyeti minimum 2.260 TL’dir. Bu maliyete faaliyet alanınıza bağlı olarak bakanlık izni, belediye ruhsat ücreti ve masrafları eklenebilir. Yine iş koluna bağlı olarak yazar kasa ve POS cihazı maliyeti ile bulunduğunuz yer ve bölgeye göre değişecek ücretler maliyeti yükseltecek etkenler olarak önünüze çıkacaktır.

Anonim şirket kurmaya karar verdiyseniz bazı istisnai durumlarda 100 bin olarak belirlenmişse de minimum 50 bin sermaye gerektirir. Anonim şirketlerin Ticaret Odası kayıt masrafı dahil minimum kuruluş maliyeti yaklaşık 3.200 TL’dir. Bu maliyete, limited şirketlerin kuruluşunda olduğu gibi, şirketin bulunduğu sektöre ve şirketin özelliklerine göre ruhsat harç ve giderleri, bakanlık izni gibi ücretler eklenebilir.

Şirket Kurmanın Koşulları 

Şirket kurmanın Türk Ticaret Kanunu gereğince bazı koşulları bulunmaktadır. Bu gereklilikler, şirket türüne göre değişiklik gösterir.

Şahıs şirketleri için gerekli koşullar

Adi şahıs şirketi kurmak için tek kişi olması yeterlidir. Sermaye gerektirmez. Gerçek kişiler ortak olabilir. Şirketin tüzel kişiliği yoktur. Aynı zamanda bir sözleşme de gerektirmemekte, ortak varsa aralarında yapacakları anlaşma yeterlidir. Borçlarda kişi ve ortaklar sınırsız sorumludur.

Adi komandit şirket için biri gerçek kişilik olmak üzere diğeri gerçek veya tüzel en az iki kişi olma koşulu vardır. Biri sınırlı, diğeri sınırsız sorumluluğa sahiptir ve sınırsız sorumluluğa sahip olacak ortağın gerçek kişilik olması zorunludur. Sınırlı sorumluluğa sahip olacak ortağın sorumluluk sınırı, koyacağı sermayeye göre belirlenir.

Kollektif şirketler için minimum sermaye sınır yoktur; 1 TL bile sermaye sayılabilir. Yine aynı şekilde ortaklık için de sınır sayısı bulunmamasına rağmen karşımıza en fazla 3 veya 4 ortaklı şekillerde çıkarlar. Kurucular gerçek kişilerden oluşur ve ortakların her biri sınırsız sorumlu görülür. Ancak kollektif şirketlerde sorumluluk öncelikle şirketin mal varlığındadır. Şirket mal varlığı ile karşılanamayan borçlar ortaklar tahsil edilir. Kollektif şirketler, anonim şirketlere tanımlanmış işler için kurulamaz. Bunun dışında kalan ve kanunen kurulmasında sakınca olmayan her türlü iş için kollektif şirket kurulabilir ve faaliyet gösterebilir.

Sermaye şirketleri için gerekli koşullar

Anonim şirketlerin oluşması için hem sermaye hem de ortak gerekmektedir. Minimum 50 bin TL sermaye gerektiren anonim şirketler, halka açık olmaması halinde 100 bin TL sermaye koşulu ile kurulabilir. Taahhüt edilen payların en az dörtte birinin tescil öncesi ödenmesi gerekir. Geri kalan pay tescili takip eden 24 ay içerisinde ödenmelidir. Pay sahipleri, sermaye payları oranında şirkete karşı sorumludurlar. Şirket borçları dolayısıyla şirketin mal varlığı kadar sorumlu tutulabilirler. Anonim şirketlerde sözleşme olması zorunludur. Tek kişi kurabileceği gibi sınırsız sayıda ortak olması mümkündür. Ortak sayısı 250 kişiyi aştığında şirket, bir kısmını halka arz eder. Paylar borsada işlem görebilir. Genel Kurul ve Yönetim Kurulu olmak üzere iki organı bulunmalıdır. Bankalar, faktoring şirketleri, sigorta şirketleri, anonim şirket biçiminde kurulan holdingler ve benzerleri Ticaret Bakanlığı iznine bağlıdır. Bazı şirketler de denetime tabiidir.

Limited şirketlerde sermaye minimum 10.000 TL olmalı ve ortak sayısı 50 kişiyi aşmamalıdır. Taahhüt edilen payların, şirket tescilini takip eden 24 ay içerisinde ödenmesi koşulu vardır. Şirketin yazılı bir sözleşmesi olması gerekmektedir. Limited şirketler halka arz edilemez ve hamiline yazılı paylar da ihraç edilemez. Limited şirketlerde ortaklar, şirket borçlarından dolayı sorumlu değillerdir. Bunun yanında taahhüt ettikleri sermaye payını ödeme zorunlulukları bulunmaktadır. Ayrıca şirket sözleşmesinde yer alan ek ödemeler varsa bunları da ödemeleri gerekmektedir. Limited şirketlerde Genel Kurul ve Müdürler Kurulu olmak üzere iki ana unsur bulunur.

Şirket Kurmak için Gerekli Belgeler

Kuruluşu gerçekleştirilecek şirket türüne bağlı olarak sözleşme hazırlanıp imzalanıp tasdik edilmesi, şirket yetkilisi kişilerin imza beyanları hazırlanması, Rekabet Kurumu Payı ile nakdi sermayenin ödenmesi ve Ticaret Sicil Müdürlüğüne tescil işlemi için başvurulmasının ardından gerekli belgeler yine şirket türüne bağlı olarak değişiklik gösterir.

Ödenmesi gereken paylar ve sermayenin yatırıldığına dair belgeler ile gerekiyorsa tasdikli imzalı sözleşme metni, gerekiyorsa bakanlık izni, imza beyannameleri, ayni sermaye varsa bunlara ilişkin değer raporları, yine varsa anonim şirkette hissedar olmayan kişilerin yönetim kurulunda yer alması halinde görevi kabul ettiklerine dair belge, limited şirketler için Müdürler Kurulu üyelerinin kabul ettiklerine dair beyan belgeleri, şahıs şirketleri için nüfus cüzdan fotokopisi, vesikalık fotoğraf, iş yerinin adresini gösteren kontrat veya tapu belgesi, mali müşavire verilen vekalet, şirket kuruluş formu ve imza beyannamesi gerekli evraklar arasında yer almaktadır.

Türk Ticaret Kanunu’na göre Ticaret Bakanlığı’nın tüm şirketleri denetleme hakkı bulunmaktadır. Bazı şirketler, ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından da kanuni olarak denetlenebilmektedir.

Unutulmaması gereken nokta, söz konusu koşullar ve belgeler Türkiye Cumhuriyeti Kanunları çerçevesinde ele alınmıştır.

Şirket kurma koşulları, bulundukları ülke kanunlarına göre farklılık göstermektedir.

Ofisteofis Sanal Ofis ve Sanal Santral Hizmetleriyle Karşınızda

Sanal Ofis, maliyet olarak da oldukça büyük avantajlara sahiptir. Standart bir ofis ve sekreter için sadece 1 aylık olarak yapacağınız harcama ile siz sanal ofis hizmetini tüm 1 sene boyunca alırsınız.

2005 yılından bu yana Tanıtım, Organizasyon, Danışmanlık, Turizm gibi birçok alanda hizmet veren KAM Danışmanlık Organizasyon, 2015 yılında Küçükçekmece Atakent ‘te Hazır Ofis, Sanal Ofis ve Toplantı Hizmetleri vermek amacıyla Ofisteofis markasını kurmuştur. Bizler kurumsal müşterilerimizin ihtiyaçlarına en uygun çözümleri beklentilerinin üzerinde bir kalite seviyesinde sunarak, iş merkezi alanında alternatif çözümler sunuyoruz.

İletişim

© 2014 - 2019 TÜM HAKLARI SAKLIDIR. OFİSTEOFİS SANAL OFİS VE KİRALAMA HİZMETLERİ